2024-07-18 14:16:58
Navigacija
ŽEMĖLAPIAI

Rekomenduojame susipažinti

Rekomenduojame susipažinti

Rekomenduojame susipažinti

Rekomenduojame susipažinti

Petras Butrimas

Petras Butrimas 1898-1973

Petras Butrimas

Petras Butrimas gimė 1898 m. kovo mėn. 7 d. Panevėžyje tarnautojo šeimoje. Užbaigęs gimnaziją 1915 m. pradėjo studijas Maskvos Konstantinovo vardo Matavimų institute, kurį baigė 1921 m. ir įsigijo geodezijos inžinieriaus kvalifikaciją. Grįžęs į Lietuvą 1921-25 m. dirbo Lietuvos žemės tvarkymo departamente Kaune prie žemėtvarkinių darbų. 1927 m. jis pradėjo dirbti Lietuvos žemės ūkio akademijoje vyresniuoju asistentu, o taip pat, atlikinėjo ir geodezinius darbus Krašto apsaugos ministerijos Karo topografijos skyriuje. Bene ryškiausias jo darbas - čia atlikti Lietuvos precizinės niveliacijos matavimai, kurių katalogas išleistas 1937 m.

1946 m. Petras Butrimas pradėjo dirbti ir Kauno Vytauto Didžiojo universitete asistento pareigose. Čia dėstė geodezijos ir mažiausių kvadratų kursus. Vokiečių okupacijos metais, kai neveikė aukštosios mokyklos, 1944-45 m. dirbo vyresniuoju inžinieriumi Panevėžio miškų kombinate.

1945 m. pradėjo dirbti pastovų pedagogini darbą Lietuvos žemės ūkio akademijoje Geodezijos katedros vedėjo pareigose. Jam vadovaujant buvo kuriamas Žemėtvarkos fakultetas, kuriame 1948-49 metais jis buvo ir prodekano pareigose. 1958-59 m. Jis Hidromelioracijos ir žemėtvarkos fakulteto dekanas. 1948 m. jam suteiktas docento vardas. Iš Petro Butrimo darbų pažymėtini: "Precizinė niveliacija Lietuvoje", "Refrakcija aukšto tikslumo niveliacijoje Lietuvos sąlygomis", "Elektros tinklams skirtų gelžbetoninių stulpų taikymas trianguliacijos tinklų statybai", "Geodezijos paskaitų konspektas" ir kt.

Mirė 1973 m. vasario I d. tragiškai suvažinėtas Akademijos, kurioje dirbo, kieme. Petras Butrimas buvo ryški asmenybė Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu. Jis daugelyje kartų atstovavo Lietuvą Tarptautinėse konferencijose ir vykdė pačius atsakingiausius geodezinius darbus tokius kaip trianguliacija, poligonometrija ir niveliacija. Iš jų ryškiausias darbas yra Lietuvos precizinė niveliacija, kuri ir būdama neišlyginta pilnai buvo naudojama gamyboje. Jos išlyginimo problemą sudarė tai, kad nesant gravimetrinės nuotraukos negalima buvo skaičiuoti geoido pataisų. Be to, nebuvo ir refrakcinei pataisai reikalingų duomenų.

Dirbdamas Lietuvos žemės ūkio akademijoje Petras Butrimas irgi daug dėmesio skyrė

tobulindamas geodezijos mokymą. Labai apgalvotai jis įrengė geodezijos mokomąjį poligoną kur trianguliacijos tinklo signalų statybai panaudojo elektros stulpus. Kauno politechnikos institutas, kuris ruošė geodezijos inžinierius, neturėjo taip gerai organizuoto mokomojo poligono, o Lietuvos žemės ūkio akademija, kur buvo ruošiami tik žemėtvarkos inžinieriai, galėjo mokyti žymiai kokybiškiau.

Petras Butrimas buvo labai tolerantiškas , visada geros nuotaikos ir įdomus pašnekovas. Jo iniciatyva buvo parinktas ir išverstas į lietuvių kalbą Orlovo ''Geodezijos" vadovėlis, kas sudarė prielaidą kurti ir daugiau lietuviškų geodezijos vadovėlių.

Kalbos, Languages, Языки
Man patinka maps4u.lt
Prisijungti
Vardas

SlaptažodisPamiršai Slaptažodį?
Prašyk Naujo!.
Google reklama

Skaitliukas
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Užkrauta per 0.03 sekundes 7,690,910 unikalūs lankytojai